Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹749 |
|
₹735 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More
Germination time: 15-17 days For germination temperature: 15-25 Celsius. Applications: farm,Balcony, roof, garden, windows Planting instructions: The seeds sown in the basin, basin requires thirty-four horseshoe buried facilities, after sowing, with 25 degrees Celsius warm water drenched basin and cover with glass or a plastic bag. Place on a warm sunny windowsill, after seedlings unearthed, promptly remove the cover, pour in the water close to the greenhouse to maintain adequate illumination can be.
Key Feature | |
| Brand | : Futaba |
| Model ID | : FUB6140SSD |
| Part Number | : FUB6140SSD |
Seeds Specifications | |
| Type | : Seed |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Other |
| No. of Pieces in the box | : 100 |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : Black |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 5 cm |
| Breadth (in cm) | : 4 cm |
| Height (in cm) | : 2 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1310 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |