Product Sold Out
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Micromax |
Display Mobile | |
| Display Type | : AMOLED |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android OS 4.4.2 KitKat |
| Processor | : 1.3 GHz, Dual Core |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : microSD, upto 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : No |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 3G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Primary Camera Range | : 8 - 10.9 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2300 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Charger, Earphone / Headphone, Handset, User Manual, Warranty Card |
| Model No. | Q345 |
| OS Ver. | Android 5.0 |
| Display | HD IPS display |
| Screen size | 12.7cm (5) |
| Screen Resolution | HD 1280*720 |
| Rear Camera | 8MP |
| Front Camera | 5MP |
| Rear Flash | Yes |
| Front Flash | No |
| Rear Focus | AF |
| Front Focus | FF |
| Processor | 1.3GHz Quad CORE PROCESSOR |
| RAM | 1GB DDR3 |
| ROM | 8GB |
| Battery Capacity | 2800mAh |
| Talk Time | 9 Hours |
| Standby | 374 Hours |
| Dimension(LxWxT)mm | 143 X 71 X 8.5 |
| One Year Manufacturer's Warranty |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.8150 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |