Product Sold Out
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Model ID | : Galaxy Tab 3 T211 |
Facility | |
| Facility | : With Calling |
Display Mobile | |
| Display Color | : 16 M |
| Resolution Type | : 1024 x 600 Pixels |
| Display Type | : TFT |
| Display Size | : 7 inches(17.78 cm) |
General Features | |
| Business Features | |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v4.1 (Jelly Bean) |
Memory and Storage | |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 3 MP |
| Primary Camera Range | : 2.1 - 4.9 MP |
| Front Facing Camera | : 1.3 MP |
| Video Recording | : Yes |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3450 mAh |
| Talktime | : 20 hrs (3G) |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Device Warranty | : 6 Months |
| Box Accessories Warranty | : 1 Month |
What is in the Box | |
| Items in the Box | : Main Unit |
Key Features:
Android v4.1 (Jelly Bean) OS
3 MP Primary Camera
1.3 MP Secondary Camera
1.2 GHz Dual Core Processor
7-inch TFT Capacitive Touchscreen
Wi-Fi Enabled
Expandable Storage Capacity of 32 GB
Note: These all Mobiles are Company's Resealed Boxes. Comes With 6 Months Samsung India Warranty From Any Samsung Service Centre All over India.
So Please Contact Before Buying For Any Doubts. There will be No Refund For this Item.
Our Email -- zoneofdeals999@gmail.com
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.18890 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |