Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Tecno |
Display Mobile | |
| Display Type | : HD+ |
| Display Size | : 6.6 inches (16.76 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 11 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 64 GB |
| RAM | : 3 GB |
| Expandable Storage | : Na |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 5000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Adaptor, Charger |
90Hz high refresh rate for smoother scrolling and visual experience | 6.6 HD+ Dot Notch display | 180Hz touch sampling rate for smooth touch response | No support for Africas frequency bands | Upto 6GB larger RAM (3GB LPDDR4x + 3GB Virtual RAM) with the help of memory fusion technology | Upto 45% improvement in launching apps, upto 15 apps support in background | 64GB eMMC 5.1 ROM extendable upto 256GB | 5000mAh battery with up to 89 days long standby | 23 hours Video playback or 53 hours Calling or 137 hours music playback | Sleep mode optimization, Ultra Battery saver mode for extreme backup | 13MP rear Dual Camera and Dual Flashlight | 8MP Selfie camera with front flash| Multiple AI modes like Portrait, HDR, Smile Shot, AI Scene Detection | Shoot good quality 1080P Time-lapse, Slow Motion videos | IPX2 Splash Resistant | DTS Sound Enhancement | SoPlay 2.0 Music Mixer | HiParty Connected Music
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.10999 |
| Common or Generic Name | Smartphone |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | TECNO |
| Packer's Name and Address | ISMARTU India Private Limited, D197&198&199, D Block, Sector 63, Uttar Pradesh 201301 India |
| Marketer's name and Address | NA |
| Importer's Name and Address | NA |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Disclaimer | Buyers are advised to check BIS Standard Mark (ISI Mark) on the products wherein such certification is mandatory. For more information please check the list of products under compulsory certification by the Bureau of Indian Standards at https://www.bis.gov.in/product-certification/products-under-compulsory-certification/scheme-i-mark-scheme/ |