Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹699 |
|
₹617 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Features:
Key Feature | |
| Model ID | : EI 1602 |
Iron Specification | |
| Power Indicator | : Yes |
| Temperature Control | : Yes |
| Voltage (Volts) | : 220 - 240 V AC |
| Auto-Cut | : Yes |
| Type | : Dry |
| Power | : 1000 W |
| Power Consumption | : 750 W to 1000 W |
| Iron Weight | : 625 g |
| Body Material | : Chrome plated metal body |
| Soleplate Type | : PTFE Non-stick Coated Soleplate |
| Color | : Green |
| Auto Shut-Off | : Yes |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.845 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | - |