Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹12,950 |
|
₹11,750 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Type | : IPS |
| Display Size | : 5.2 Inches(13.21 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Marshmallow 6.0 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 3 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2730 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Charger, Data Cable, User Manual, Warranty Card |
| NETWORK | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|
| LAUNCH | Announced | 2017, February |
|---|---|---|
| Status | Coming soon. Exp. release 2017, February 26th |
| BODY | Dimensions | - |
|---|---|---|
| Weight | - | |
| SIM | Dual SIM |
| DISPLAY | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|---|
| Size | 5.2 inches | |
| Resolution | 720 x 1280 pixels (~282 ppi pixel density) | |
| Multitouch | Yes | |
| - Funtouch OS 3.0 |
| PLATFORM | OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
|---|---|---|
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 | |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 | |
| GPU | Adreno 306 |
| MEMORY | Card slot |
Service Center Locator
Click Here
Rating & Reviews
Please Note: Seller assumes all responsibility for the products listed and sold . If you want to report an intellectual property right violation of this product, please click
here.
Some text some message..
| ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|