Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹4,500 |
|
₹3,969 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Reach |
Display Mobile | |
| Resolution Type | : 854 x 480 Pixels |
| Display Type | : FWGVA |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v6 |
| Processor | : 1.3 GHz Quad Core Processor |
Dimensions | |
| Dimensions | : 143*5*71.8*8.8 mm |
| Weight | : 148 g |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| RAM | : 1 GB |
| User Memory | : Approx 5GB |
| Expandable Storage | : 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
| Bluetooth | : Yes |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Removable Battery | : Yes |
| Battery Capacity (mAh) | : 2500 mAh |
| Talktime | : 7 Hours |
| Standby Time | : 200 hrs |
Multimedia | |
| FM | : Yes |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic, Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, User Manual, Warranty Card |
| List of Service Centres for Reach Mobiles > |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
OS Version: Android 6.0 Marshmallow
Preinstalled Apps: Google Search, Maps, Calendar, Calculator
Other Camera Features: Touch Focus, Panaroma, Image Stabilization, HDR, Face beauty mode, Live photo mode, Smile Detection
HxWxD: 143*5*71.8*8.8 mm
Weight: 148 gm
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.4500 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |