Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Blackberry |
Display Mobile | |
| Display Type | : TFT Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 3.5 inches(8.89 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Single Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : BlackBerry |
| OS Name | : BlackBerry OS 7.0 |
| Processor | : 1.2 GHz ARM Cortex-A9, Dual Core |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| RAM | : 768 MB |
| Expandable Storage | : microSD, upto 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : No |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 3G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : NA |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 1230 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, Data Cable |
5MP primary camera with HD video recording, 4X digital zoom, face detection, image stabilisation, geo-tagging, zero shutter lag and multiple scene modes
2.8-inch scratch resistant TFT LCD screen with 640x480 pixels resolution
BlackBerry operating system and 8GB in-built memory
1230mAH battery providing talk-time of 6.3 hours and standby time of 307 hours
1 year manufacturer warranty for device and 6 month manufacturer warranty for in-box accessories including batteries from the date of purchase
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.19999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |