Product Sold Out
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| GENERAL | |
|---|---|
| Type | Wireless without Modem |
| Installation Features | Web Setup Wizard, UPnP Support |
| Model | DIR-600M |
| Part Number | DIR-600M |
| Controls | Reset Button |
| In The Box | Router, Ethernet Cable, Power Adapter |
| LED Indicator | Power, 1 x WAN, Internet, 4 x LAN |
| Supported Software | Microsoft Internet Explorer 7, Firefox 12.0, Chrome 20.0, Safari 4.0, Java Enabled Browser |
| Brand | D-Link |
| OPERATING CONDITIONS | |
|---|---|
| Operating Humidity | Operating: 10 % - 90 % Non-condensing, Storage: 5 % - 95 % Non-condensing |
| Temperature | Operating: 0DegC - 40DegC, Storage: -20DegC - 65DegC |
| POWER | |
|---|---|
| Power Supply | Consumption: 12 V 0.5 A, Input Power: 100 - 240 V AC, 50/60 Hz |
| SYSTEM REQUIREMENTS | |
|---|---|
| Operating System | Windows: XP SP3, Vista, 7, 8, Mac OS X 10.4 |
| SUPPORTED PROTOCOLS | |
|---|---|
| Standard IEEE | IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.11b/g/n, IEEE 802.3 |
| SPEED | |
|---|---|
| Wireless Speed | 150 Mbps |
| LAN/WAN | 01/10/00 |
| CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Antennae | External |
| Number of LAN ports | 4 |
| Number of WAN ports | 1 |
| WAN | RJ-45 |
| Number of Antennae | 1 |
| SECURITY | |
|---|---|
| Encryption | WPA2 (Wi-Fi Protected Access), WPA |
| Other Security Features | Wi-Fi Protected Setup (WPS) |
| Firewall | Network Address Translation (NAT) |
| ADDITIONAL FEATURES | |
|---|---|
| Other Features | Repeater Mode, Minimum System Requirements: Network Interface Card, Cable or DSL Modem, Subscription with An Internet Service Provider, Protecting Network from Local and Remote Intrusions, Latest Wireless N Technology, Fast and Reliable Home Network |
| Certification | CE, FCC, Wi-Fi Certified |
| VPN | PPP with PAP / CHAP |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Height | 31 mm |
| Width | 175 mm |
| Depth | 150 mm |
| Weight | 249 g |
| WARRANTY | |
|---|---|
| Service Type | Carry In |
| Warranty Type | Repair and Replacement |
| Domestic Term | 3 Years |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage and Burn out Cases are not Entiltled for Warranty |
| Warranty Summary | 3 Years |
Key Feature | |
| Brand | : D-Link |
| Model ID | : DIR-600M |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.2650 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |