Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreProduct number W6T33PA Product name HP Notebook - 15-ay019tu Microprocessor Intel® CoreTM i3-5005U with Intel HD Graphics 5500 (2 GHz, 3 MB cache, 2 cores) Memory, standard 4 GB DDR3L-1600 SDRAM (1 x 4 GB) Video graphics Intel HD Graphics 5500 Hard drive 1 TB 5400 rpm SATA Optical drive Super Multi DVD burner Display 15.6" diagonal HD SVA Bright View WLED-backlit (1366 x 768) Keyboard Full-size island-style keyboard with integrated numeric keypad Pointing device Touchpad with multi-touch gesture support Wireless connectivity 802.11b/g/n (1x1) and Bluetooth® 4.0 combo Network interface Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN Expansion slots 1 multi-format SD media card reader External ports 1 HDMI; 1 headphone/microphone combo; 2 USB 2.0; 1 USB 3.0; 1 RJ-45 Minimum dimensions (W x D x H) 38.43 x 25.46 x 2.43 cm Weight Starting at 2.19 kg Power supply type 65 W EM AC power adapter Battery type 4-cell, 41 Wi Li-ion Webcam HP True Vision HD Webcam (front-facing) with integrated digital microphone Audio features Dual speakers; DTS Studio Sound TM Software Operating system Free DOS 2.0
Key Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
| Brand | : HP |
Processor | |
| Processor | : Core i3 |
| Processor Generation | : 5th Generation |
| Processor Brand | : Intel |
Memory | |
| System Memory | : 4 GB |
Storage Capacity | |
| HDD Capacity | : 1 TB |
| SDD Capacity | : No SSD |
Optical Disk Drive | |
| Optical Drive | : DVD RW Drive |
Display | |
| Screen Size | : 15.6 inches(39.62 cm) |
| Laptop Type | : Laptop |
Platform | |
| Operating System | : DOS |
Graphic | |
| Graphic Memory | : Integrated |
| Graphic Processor Brand | : Intel |
Storage | |
| Storage Capacity Range | : 501 GB -1 TB |
| RPM | : 5400 |
Input | |
| Keyboard | : Yes |
| Pointer Device | : Multi Gesture touchpad |
Power | |
| Battery Cell | : 4 Cells |
Communication | |
| Wireless WAN | : Yes |
| Ethernet | : Yes |
| Wireless LAN | : 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth | : v4.0 |
Security | |
| Lock Port | : No |
Audio | |
| Built-in Microphone | : Yes |
| Internal Mic | : Yes |
| Speakers | : Yes |
Laptops Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.32890 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |