Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Intex |
Display Mobile | |
| Display Color | : 16.7 M |
| Resolution Type | : 800 x 480 pixels |
| Display Type | : TFT |
| Display Size | : 4 inches(10.16 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Video Calling | : Yes |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro |
| Call Features | : Conference Call, Loudspeaker |
| Handset Color | : CHAMPAGNE |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v6.0 Marshmallow |
| Graphics | : ARM Mali-T720 |
Dimensions | |
| Dimensions | : 124.1× 64.2×9.8 mm |
| Weight | : 136 grams |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| Memory Card Slot type | : microSD |
| RAM | : 1 GB |
| User Memory | : 3.77 GB |
| Expandable Storage | : Upto 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| Supported Networks | : 2G,3G,4G VOLTE |
| Internet Features | |
| GPRS | : Yes |
| Edge | : Yes |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
| GPS Support | : A-GPS, with Google Maps |
| Bluetooth | : Yes |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 2 MP |
| Primary Camera Range | : 2 MP & Below |
| Flash | : Dual LED |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
| Video Recording | : Yes |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Battery Capacity (mAh) | : 1800 mAh |
| Talktime | : Upto 10 Hours |
Multimedia | |
| Audio Formats Supported | : mp3, .m4a,.aac,.3gp, .ogg, .wav, .mid |
| Video Formats Supported | : MPEG-4 |
| Music Player | : Yes |
| FM | : Yes |
| Video Player | : Yes |
Other Phone Features | |
| SAR Value | : Head:0.675W/Kg, Body: 0.620W/Kg |
| Sensors | : Gravity Sensor |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, Data Cable, Adaptor, Screen Protector, User Manual, Back Cover |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
|
|
Intex Aqua E4 smartphone was launched on 25th Novmember 2016. The phone is a 4G Volte Smartphone and comes with a 4.0-inch TFT display with a resolution of 800 pixels by 480 pixels. Intex Aqua E4 is powered by 1.0GHz Quad-Core Cortex A7 and it comes with 1GB RAM. The phone packs 8GB of internal storage that can be expanded up to 32GB with a memory card. As far as the cameras are concerned, Aqua E4 packs a 2 megapixel primary camera on the rear and a 2 megapixel front camera as well. Aqua E4 runs Android Marshmallow v6.0 and is powered by a 1800mAh battery. It measures 124.1× 64.2×9.8 mm (height x width x thickness) and weighs 136 gms. Aqua E4 is a dual SIM smartphone. Connectivity options include Wi-Fi, Bluetooth, FM.Intex Aqua E4 comes with free back cover and screen protector
|
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.6000 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |