Product Sold Out
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : iVooMi |
Display Mobile | |
| Other Display Features | : Capacitive Touch Screen |
| Resolution Type | : 480 x 854 Pixels |
| Display Type | : WVGA |
| Display Size | : 4 inches(10.16 cm) |
General Features | |
| Business Features | |
| Document Support | |
| Internet Connectivity | : 4G VoLTE + WiFi |
| Radio | : Yes |
| Voice Call | : Yes |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Video Calling | : Yes |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro |
| Additional Features | : Android, 360 degree browser |
Platform Details | |
| Operating Frequency | : GSM 850/900/1800/1900MHz, WCDMA 2100MHz ,Band-3/Band-5/Band-40 |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v6.0 Marshmallow |
| Graphics | : Mali-400 |
| Processor | : 1.2 GHz Quad Core |
Dimensions | |
| Dimensions | : 125 x 64.5 x10.8 mm |
| Weight | : 120 g |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 4 GB |
| Memory Card Slot type | : Yes, Dedicated Slot |
| RAM | : 512 MB |
| Expandable Storage | : upto 128 GB |
Internet & Connectivity | |
| Supported Networks | : 2G,3G,4G |
| Preinstalled Browser | : Dual Watsapp, Free Share |
| GPRS | : Yes |
| Edge | : Yes |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
| GPS Support | : Google Maps |
| Bluetooth | : Yes |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 2 MP |
| Primary Camera Range | : 2 MP & Below |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 0.3 MP |
| Video Recording | : Yes |
| Zoom | : Digital Zoom |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Removable Battery | : Yes |
| Battery Capacity (mAh) | : 1800 mAh |
Multimedia | |
| Audio Formats Supported | : MP3 |
| Video Formats Supported | : MP4, 3GP, MPEG4 |
| Music Player | : Audio MP3 , AAC , WAV , etc |
| FM | : Yes |
Other Phone Features | |
| Supported Languages | : English Language |
| Sensors | : G-Sensor, Proximity Sensor |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic, Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Data Cable, Adaptor, Screen Protector, User Manual, Warranty Card |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
iVooMi IV SMART 4G (512MB, 4GB)
Specs:
Operating System Android
OS Version Marshmallow 6.0
Processor Speed 1.2 GHz
Processor (Core) Quad Core
Primary Camera (Rear) 2 MP with Powerfull flashlight
Internet Connectivity 4G VoLTE
RAM 512 MB
Internal Storage 4 GB
Expandable Storage Capacity 128 GB
Battery Capacity(in mAh) 1800 mAh
Customer Care No 9335828282
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.3599 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |