Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹4,950 |
|
₹4,366 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Lava |
Display Mobile | |
| Display Type | : IPS Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : Gold |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 8.0 (Oreo) |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : Upto 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : 4G VOLTE |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Flash | : Flash with BSI sensor |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, Data Cable, Adaptor, Screen Protector, User Manual, Warranty Card |
| OS | Android Oreo |
| RAM | 2 GB |
| Item Weight | 141 g |
| Product Dimensions | 14.6 x 0.9 x 7 cm |
| Batteries: | 1 A batteries required. (included) |
| Item model number | Z61E |
| Wireless communication technologies | Bluetooth, WiFi Hotspot |
| Connectivity technologies | 4G, VoLTE, (850 MHz/1800 MHz/2100 MHz/2300 MHz/2500 MHz) |
| Special features | Dual SIM, GPS, Music Player, Video Player, Ambient light sensor, G-sensor, Proximity sensor |
| Display technology | IPS LCD |
| Other camera features | 5MP (Front camera) |
| Form factor | Touchscreen Phone |
| Weight | 141 Grams |
| Colour | Gold |
| Battery Power Rating | 3000 |
| Phone Talk Time | 16 Hours |
| Phone Standby Time (with data) | 183 Hours |
| Whats in the box | Handset, Headset, Charger, Warranty Card, USB Cable, Battery, Screen Guard |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.7500 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |