Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Model ID | : LG NEXUS 5 16GB |
Display Mobile | |
| Display Type | : IPS Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 4.4 KitKat |
Memory and Storage | |
| RAM | : 2 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Front Facing Camera | : 1.3 MP |
Mobile & Tablets Seller Warranty Details | |
| Warranty Available Seller | : Seller Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty Seller | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
Android v4.4 (KitKat) OS
4.95-inch Full HD IPS Touchscreen
2.3 GHz Qualcomm Snapdragon 800 Processor
8 MP Primary Camera
NFC Support and Built-in Wireless Charging
Wi-Fi Enabled and 2 GB RAM
16 GB Internal Storage
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.33999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |