Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| General | |
|---|---|
| Brand | Micromax |
| Model | 40B5000/ 40BSD60FHD |
| Screen Type | LED |
| Additional Functionality | Yes |
| Screen Size | 101.6 cm (40) |
| Display Feature | Full HD |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| In The Box | |
|---|---|
| Box Contents | TV Unit, Remote, User Manual, Warranty Card, Wall Mount Support, Battery for Remote |
| Video | |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Dynamic Ratio | Contrast Ratio - 5000:1 |
| View Angle | 176 degrees |
| Refresh Rate | 60 hertz |
| Additional Video Features | LED Backlight; Brightness - 300; Colour Control; Response Time - 8.5 ms; Picture Freeze; Zoom; 3D Comb Filter; Video System - PAL ,SECAM ,NTSC; Full HD Image Output |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | 2 |
| Sound Technology | SRS Sound System |
| Additional Audio Features | 5 Band Equaliser; Audio System - BG, DK, I, M/N; NICAM/A2 |
| Connectivity | |
|---|---|
| HDMI Ports | 2 |
| USB Ports | 2 |
| Audio Out | 1 |
| Headphone Out | No |
| Power Specifications | |
|---|---|
| Power Supply | AC 110 - 240 V, 50 - 60 Hz |
| Power Consumption | 65 watts |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width x Depth x Height (with stand) | 200 x 913 x 586 mm |
| Weight (With Stand) | 10 kg |
| Weight (Without Stand) | 8.7 kg |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty Period | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer Warranty |
TV Specification | |
| Type | : LED |
| Display Size | : 40 inches(101.6 cm) |
| Screen Size Range | : 39 inch to 42 inch |
| Resolution | : 1920 x 1080 |
| Functionality | : Standard |
General Feature | |
| Display Resolution | : Full HD |
Connectivity | |
| USB Port | : 2 |
| HDMI Ports | : 2 |
Electronic Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
1.Delivery & Installation | |
| 1. | : Product will be delivered by our courier partner and will not unpack or provide installation of the product. |
| 2. | : Micromax Support on 1800-102-3999 |
| 3. | : Unpacking will be done only by Manufacturer within 2 to 3 Business days after delivery |
| 4. | : Please feel free to reach shopclues customer care in case of any issues |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.39990 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
earlier I was in doubt about the product quality but it actually a good LED with good picture quality. speakers are a little low than expected but for a normal room size those are fine. If you are using the LED in a big room or hall, You might need some additional speakers.