Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Micromax |
Display Mobile | |
| Display Type | : IPS |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Lollipop 5.0 |
| Processor | : 1.3 GHz Quad Core Processor |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : Upto 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : No |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Primary Camera Range | : 2.1 - 4.9 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Charger, Data Cable, Screen Protector, User Manual, Warranty Card |
The Micromax Canvas Juice 4 Q382 is a good option for budget oriented consumers. It has an elegant design and boast of good overall features and serves the purpose for light users.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.9999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |