Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹6,099 |
|
₹5,380 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Micromax |
Display Mobile | |
| Resolution Type | : FWVGA, 854 x 480 Pixels |
| Display Type | : IPS |
| Display Size | : 4.5 inches(11.43 cm) |
General Features | |
| Business Features | : Document Viewer, Adobe Reader |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro |
| Call Features | : Conference Call, Call divert, Loudspeaker |
| Handset Color | : Blue |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 4.4 KitKat |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| Memory Card Slot type | : microSD |
| RAM | : 1 GB |
| User Memory | : 5.99 GB (for Apps and Phone Storage) |
| Expandable Storage | : Upto 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| Internet Features | |
| GPRS | : Yes |
| Edge | : Yes |
| 3G | : Yes |
| 4G | : No |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : |
| Tethering | : Wi-fi Hotspot |
| GPS Support | : A-GPS, with Google Maps |
| Bluetooth | : Yes, v4 |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Network Specification | |
| Network Type | : 3G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : LED |
| Video Recording | : Yes, 1280 x 720 |
| Front Facing Camera | : VGA |
| Camera Features | : Geo-tagging, Auto Focus, Image Editor |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Battery Capacity (mAh) | : 1700 mAh |
| Talktime | : 6 hrs (2G) |
| Standby Time | : 210 hrs (2G) |
Multimedia | |
| FM | : Yes |
| Video Player | : Yes, Supports 3GP, MP4, HD |
Other Phone Features | |
| SMS Memory | : Yes |
| SAR Value | : At the Head - 0.58 W/Kg, At the Body - 0.65 W/Kg |
| Supported Languages | : 3G |
| Sensors | : Accelerometer, G-Sensor |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Warranty Card, Charger, Earphone / Headphone, Handset, User Manual |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.6699 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |