Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Micromax |
| Model ID | : X512 |
Display Features | |
| Display Size | : 1.8 inches (4.57 cm) |
Memory & Storage Features | |
| RAM | : 32 MB |
| Memory Card Slot | : Yes |
| Expandable Storage | : 8 GB |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Additional Features | : Auto Call Record, MMS Memory: 50, Regional Language Support, Angry Bird Games Support, LED Torch, Embedded Games, Video Streaming, Calendar, Private Data Protection, Sound Recorder, Caller Group, Auto Update Date and Time, Calculator, Alarm Clock, Black L |
Network Specification | |
| Network Type | : 2G |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Battery Capacity (mAh) | : 1750 mAh |
Multimedia | |
| FM | : YES |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Repair Only |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, User Manual |
General
|
Brand |
Micromax |
|
Model |
X512 |
|
SIM Slot(s) |
Dual SIM, GSM+GSM |
|
Network |
2G: Available |
Design
|
Height |
114.8 mm |
|
Width |
48 mm |
|
Thickness |
16.5 mm |
|
Weight |
84 grams |
|
Colours |
Depends on stock availability |
Display
|
Screen Size |
1.8 inches |
|
Screen Resolution |
128 x 160 pixels |
|
Pixel Density |
114 ppi |
|
Display Type |
TFT |
|
Screen to Body Ratio (calculated) |
18.5 % |
Performance
|
RAM |
32 MB |
Storage
|
Internal Memory |
32 MB |
|
Expandable Memory |
YES Up to 8 GB |
Camera
|
MAIN CAMERA |
||
|
Resolution |
0.3 MP Primary Camera |
|
|
Image Resolution |
640 x 480 Pixels |
|
|
Camera Features |
Digital Zoom |
|
Battery
|
Capacity |
1750 mAh |
|
Type |
Li-ion |
|
User Replaceable |
YES |
|
TalkTime |
Up to 6.5 Hours(2G) |
|
Standby time |
Up to 220 Hours(2G) |
Network & Connectivity
|
Network Support |
2G |
|
SIM 1 |
2G Bands: GSM 1800 / 900 MHz |
|
SIM 2 |
2G Bands: GSM 1800 / 900 MHz |
|
Bluetooth |
YES |
|
USB Connectivity |
microUSB 2.0 |
Multimedia
|
FM Radio |
YES |
|
Loudspeaker |
YES |
|
Audio Jack |
3.5 mm |
|
Video Player |
YES Video Formats: 3GP |
|
Ring Tone |
Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
|
Music |
YES Music Formats: MP3, WAV |
|
Special Features |
Auto Call Recording |
Special Features
|
Games |
YES |
|
|
Browser |
YES WAP |
|
|
Phone Book |
YES Limited, 300 entries |
|
|
Other Facilities |
Calculator, Stopwatch, Calendar, Alarm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1799 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |