Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Micromax |
Display Features | |
| Display Size | : 2.4 Inches(6.1cm) |
Memory & Storage Features | |
| RAM | : 32 MB |
| Expandable Storage | : 8 GB |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Network Specification | |
| Network Type | : 2G |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 1700 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Repair Only |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, User Manual |
Brand Micromax
Model X772
Dual SIM, GSM+GSM
Network 2G: Available
Colours Depends on stock
Size 2.4 inches (6.1 cm)
Screen
Resolution 240 x 320 pixels
Expandable
Memory yes Up to 8 GB
Camera 0.3 MP Primary Camera
Image
Resolution 640 x 480 Pixels
Camera
Features Digital Zoom
Front Camera 0.3 MP Front Camera
Battery 1700 mAh
Type Li-ion
SIM 1 2G Bands: GSM 1800 / 900 MHz
SIM 2 2G Bands: GSM 1800 / 900 MHz
Bluetooth yes
FM Radio yes
Loudspeaker yes
Video Player yes Video Formats: 3GP, MP4
Ring Tone Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration
Music yes Music Formats: MP3 Special Features
Games yes
Phone Book yes Limited
Other Facilities Calculator, Stopwatch, Calendar, Alarm
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |