Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Reach |
Display Mobile | |
| Resolution Type | : 540 x 960 Pixels |
| Display Type | : QHD IPS |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| Map Support | : Google Maps |
| Radio | : FM Radio |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro |
| Handset Color | : Gold |
Platform Details | |
| Operating Frequency | : GSM 900 / 1800 |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Lollipop |
| Processor | : Quad Core |
Dimensions | |
| Dimensions | : 157.5*79.1*7.9 mm |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| Memory Card Slot type | : MicroSD |
| RAM | : 1 GB |
| User Memory | : Approx 5 GB |
| Expandable Storage | : 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 10 MP |
| Primary Camera Range | : 8 - 10.9 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Polymer |
| Removable Battery | : Yes |
| Battery Capacity (mAh) | : 2600 mAh |
| Talktime | : 7 Hours |
| Standby Time | : 200 hrs |
Multimedia | |
| FM | : Yes |
Other Phone Features | |
| SAR Value | : 0.322 w/kg (Head), 0.201 w/kg (Body) |
| Supported Languages | : Multi-language Support |
| Sensors | : Proximity and G-Sensor |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Charger, Handset, User Manual, Warranty Card |
| List of Service Centres for Reach Mobiles > |

| BRANDS | REACH ALLURE 4G | Xolo LT2000 4G | Panasonic Eluga L2 | Lenovo A6000 |
| SCREEN | 5.5 inch | 5.5 inch | 5.5 inch | 5 inch |
| 4G Enabled | Yes | Yes | Yes | Yes |
| PROCESSOR | 1.3 GHz Quad Core | 1.2 GHz Quad Core | 1.2 GHz Quad Core | 1.2 GHz Quad Core |
| RAM | 1GB RAM | 1GB RAM | 1GB RAM | 1GB RAM |
| CAMERA | 10 MP Rear Camera 5 MP Front Camera |
8 MP Rear Camera 2 MP Front Camera |
10 MP Rear Camera 5 MP Front Camera |
10 MP Rear Camera 5 MP Front Camera |
| OPERATING SYSTEM | Android v5.1 (Lollipop) | Android v4.4 (Kitkat) | Android v5.1 (Lollipop) | Android v4.4 (Kitkat) |
| Storage | 8GB | 8GB | 8GB | 8GB |
| PRICE | Rs. 5444 | Rs. 7200 | Rs. 6500 | Rs. 6400 |
REACH ALLURE+ Touch Dual SIM Micro SIM + Micro SIM Silver, Pink, Golden Call Waiting, Call Forwarding, Call Conferencing 13.97cm(5.5inch) 540 x 960 pixels qHD + IPS 2.5D Glass Protection IPS Display Android 5.1 Lollipop Google Search, Maps, Calendar, Calculator etc. 10 MP 5 MP Touch Focus, Panaroma, Image Stabilization, HDR, Face beauty mode, Live photo mode, Smile Detection GSM 900/1800 WCDMA 2100 MHz FDMA/TDMA 1.3 GHz Quad Core MTK 6735 1 GB 8 GB Approx 5 GB Yes, upto 32 GB MicroSD Version 4.1 3.5mm 0.322 w/kg (Head), 0.201 w/kg (Body)2600 mAh Li-Polymer 157.5*79.1*7.9 mm 169.2 gm Warranty 1 Year for Handset.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.5999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |