Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹3,499 |
|
₹3,430 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Reach |
Display Mobile | |
| Resolution Type | : 800 x 480 pixels |
| Display Type | : WVGA |
| Display Size | : 4 inches(10.16 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro + Regular |
| Handset Color | : Blue |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Lollipop 5.1 |
| Processor | : 1.3 GHz Quad Core Processor |
Dimensions | |
| Dimensions | : 124.4*62.8*9.7mm |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| Memory Card Slot type | : MicroSD |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : Yes, Upto 32GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : No |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Network Specification | |
| Network Type | : 3G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 3.2 MP |
| Primary Camera Range | : 2 MP & Below |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 1.3 MP |
Battery | |
| Removable Battery | : Yes |
| Battery Capacity (mAh) | : 1540 mAh |
Multimedia | |
| FM | : Yes |
Other Phone Features | |
| SAR Value | : 0.253 w/kg (Head), 0.543 w/kg (Body) |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger, User Manual |
List Of Service Centres for Reach Mobiles
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| BRANDS | REACH COGENT | INTEX AQUA 3G PRO | MICROMAX BOLT Q324 | LENOVO A1000 |
| PROCESSOR | 1.3 GHz Quad Core | 1 GHz Single Core | 1.2 GHz Quad Core | 1.3 GHz Quad Core |
| RAM | 1GB RAM | 512 MB RAM | 512 MB RAM | 1 GB |
| CAMERA | 3.2 MP Rear Camera 1.3 MP Front Camera |
2 MP Rear Camera 0.3 MP Front Camera |
2 MP Rear Camera 0.3 MP Front Camera |
5 MP Rear Camera 0.3 MP Front Camera |
| OPERATING SYSTEM | Android v5.1 (Lollipop) | Android v4.4.2 (Kitkat) | Android v4.4.2 (Kitkat) | Android v5.0 (Lollipop) |
| BATTERY | 2000 mAh | 1400 mAh | 1450 mAh | 2000 mAh |
| STORAGE | 8GB | 4GB | 4GB | 8GB |
| PRICE | Rs. 2999 /- | Rs. 3299 /- | Rs. 3499 /- | Rs. 3900 /- |
Reach Cogent smartphone was launched in March 2016. The phone comes with a 4.00-inch touchscreen display with a resolution of 480 pixels by 800 pixels. The Reach Cogent is powered by 1.3GHz quad-core and it comes with 1GB of RAM. The phone packs 8GB of internal storage that can be expanded up to 32GB via a microSD card. As far as the cameras are concerned, the Reach Cogent packs a 3.2-megapixel primary camera on the rear and a 1.3-megapixel front shooter for selfies. The Reach Cogent runs Android 5.1 and is powered by a 2000mAh non removable battery. It measures 124.4*62.8*9.7mm (height x width x thickness) and weighs 110.20 grams. The Reach Cogent is a dual SIM (GSM and GSM) smartphone that accepts two Regular SIMs. Connectivity options include Wi-Fi, Bluetooth, FM.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.3499 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |