Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : LYF |
Display Mobile | |
| Display Type | : TFT |
| Display Size | : 4.5 inches(11.43 cm) |
General Features | |
| Business Features | : Document Viewer, Adobe Reader |
| Radio | : Yes |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro |
| Call Features | : Conference Call, Speed Dialing, Hands Free, Loudspeaker, Call Divert |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Lollipop 5.1 |
Dimensions | |
| Dimensions | : 132.6 x 66.2 x 9.3 mm |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| Memory Card Slot type | : microSD |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| GPRS | : Yes |
| Edge | : Yes |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
| Tethering | : Wi-fi Hotspot |
| GPS Support | : YES |
| Bluetooth | : Yes |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : Yes |
| Video Recording | : Yes |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Battery Capacity (mAh) | : 2000 mAh |
| Talktime | : 8 hrs |
| Standby Time | : 200 hrs |
Multimedia | |
| Music Player | : AMR NB, H.263, WAV, MIDI, AAC, MP3, AAC, OGG |
| FM | : Yes |
| Video Player | : Yes |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Adaptor, Data Cable, Warranty Card, User Manual |
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | LYF |
| Model No | Flame 1 |
| Mobile Type | Smart Phone |
| Colour | Black,WHite |
| Promotion | No |
| Display | |
| Screen Size (Diagonal) | 4.5 inch |
| Screen Resolution | 854 x 480 |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| Glass Type | No |
| Physical Dimensions | |
| Width | 6.62 cms |
| Height | 13.26 cms |
| Thickness | 0.93 cms |
| Weight | 138 grams |
| Hardware | |
| 2G Bands | GSM 1800/1900/850/900 MHz |
| 3G Bands | UMTS WCDMA Band 1(2100)/Band 8(900) |
| 4G Bands | FDD Band 3(1800)/Band 5(850), TDD Band 40(2300) |
| Cellular Technology | GSM + WCDMA + LTE |
| SIM Type | Dual SIM |
| Processor | 1.1 GHz Quad-Core Qualcomm SnapDragon 210 MSM8909 |
| Memory(RAM) | 1 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| Internal Storage | 8 GB |
| Built-in Devices | |
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| FM Radio | Yes |
| Loud Speaker | Yes |
| Platform | |
| Operating System | Android v5.1 (Lollipop) |
| Functions | |
| Talk Time | Up to 8 Hours (4G) |
| Standby Time | Up to 200 Hours |
| SMS | Yes |
| MMS | Yes |
| Web Functions | |
| Social Networking | Yes |
| Formats Supported | |
| Video Formats | MP4, AVI, MKV, WMV |
| Audio Formats | MP3, MIDI, WAV, AMR, AAC |
| Connectivity | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes - VoLTE |
| USB | Yes, v2.0 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | v4.0 |
| Power Consumption | |
| Battery Type | Lithium Polymer (Li-Poly) |
| Battery Run Time | HD Video Playback - Up to 5 Hours, Audio Playback - Up to 22 Hours ( via Speaker), Up to 32 Hours (via Headset) |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Additional Features | |
| Features |
|
| In The Box & Warranty | |
| In The Box |
|
| Warranty | 12 Months |
| Article Information | |
| Article No | 581107899 |
| EAN | 581107899 |
Points to be taken care in Reliance Jio handsets:- 1.Customers can get their reliance jio sim card from reliance stores. 2.They has to carry LYF handset and invoice copy with him to the store. 3.Every LYF handset for jio sim has barcode number and executive at reliance store knows about that and he can assist the customer for the same. Additional Benefits- Customer gets free data, incoming, outgoing, roaming for 3 months.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.0 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |