Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹14,469 |
|
₹13,269 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Samsung |
Display Mobile | |
| Display Type | : Super AMOLED |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 8.0 (Oreo) |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 4 GB |
| Expandable Storage | : 256 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : User Manual |
| LAUNCH | Announced | 2018, April |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2018, April |
| BODY | Dimensions | 153.5 x 77.2 x 8.2 mm (6.04 x 3.04 x 0.32 in) |
|---|---|---|
| Weight | 174 g (6.14 oz) | |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|---|
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.4% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| PLATFORM | OS | Android 8.0 (Oreo) |
|---|---|---|
| Chipset | Exynos 7885 Octa (14 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53) | |
| GPU | Mali-G71 |
| MEMORY | Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 32 GB, 4 GB RAM |
| MAIN CAMERA | Dual | 13 MP, f/1.9, AF 5 MP, f/1.9, depth sensor |
|---|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR | |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | Single | 8 MP, f/1.9 |
|---|---|---|
| Features | LED flash | |
| Video |
| SOUND | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| COMMS | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
|---|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE | |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS | |
| Radio | FM radio | |
| USB | Yes |
| FEATURES | Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity |
|---|---|---|
| - ANT+ |
| BATTERY | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
|---|
| MISC | Colors | Black, Gold, Rose Gold, White |
|---|
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.17999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |