Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹48,919 |
|
₹47,719 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Samsung |
Display Mobile | |
| Display Type | : Super AMOLED |
| Display Size | : 6.3 inches(16 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Nougat 7.1.1 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 64 GB |
| RAM | : 6 GB |
| Expandable Storage | : 512 MB RAM, 4 GB ROM |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 12 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3300 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : User Manual |
| LAUNCH | Announced | 2017, August |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2017, September |
| BODY | Dimensions | 162.5 x 74.8 x 8.6 mm (6.40 x 2.94 x 0.34 in) |
|---|---|---|
| Weight | 195 g (6.88 oz) | |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame | |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| - Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) - IP68 dust/water proof (up to 1.5m for 30 mins) - Stylus |
| DISPLAY | Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|---|
| Size | 6.3 inches, 101.1 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1440 x 2960 pixels, 18.5:9 ratio (~521 ppi density) | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 | |
| - HDR10 - 3D Touch (home button only) - Always-on display |
| PLATFORM | OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
|---|---|---|
| Chipset | Exynos 8895 Octa (10 nm) - EMEA Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) - USA & China |
|
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Mongoose M2 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) - EMEA Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) - USA & China |
|
| GPU | Mali-G71 MP20 - EMEA Adreno 540 - USA & China |
| MEMORY | Card slot | microSD, up to 512 GB (uses SIM 2 slot) - dual SIM model only |
|---|---|---|
| Internal | 64 GB, 6 GB RAM |
| MAIN CAMERA | Dual | 12 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, AF, OIS, 2x optical zoom |
|---|---|---|
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama | |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@240fps, HDR, dual-video rec. |
| SELFIE CAMERA | Single | 8 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/3.6", 1.22µm, AF |
|---|---|---|
| Features | Dual video call, Auto-HDR | |
| Video | 1440p@30fps |
| SOUND | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes | |
| - 32-bit/384kHz audio - Active noise cancellation with dedicated mic |
| COMMS | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX | |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO | |
| NFC | Yes | |
| Radio | No | |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| FEATURES | Sensors | Iris scanner, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
|---|---|---|
| - Samsung DeX (desktop experience support) - Fast battery charging (Quick Charge 2.0) - Qi/PMA wireless charging (market dependent) - ANT+ - Bixby natural language commands and dictation |
| BATTERY | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery | |
|---|---|---|
| Talk time | Up to 22 h (3G) | |
| Music play | Up to 74 h |
| MISC | Colors | Midnight Black, Maple Gold, Orchid Gray, Deep Sea Blue, Star Pink (Taiwan only) |
|---|---|---|
| Price | About 550 EUR |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.81999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |