Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹57,399 |
|
₹56,199 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Samsung |
Display Mobile | |
| Display Type | : AMOLED |
| Display Size | : 6.1 inches(15.49 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 8.0 (Oreo) |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 512 MB |
| RAM | : 8 GB |
| Expandable Storage | : Na |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 16 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 12 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3400 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : User Manual |
| LAUNCH | Announced | 2019, February |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2019, March |
| BODY | Dimensions | 149.9 x 70.4 x 7.8 mm (5.90 x 2.77 x 0.31 in) |
|---|---|---|
| Weight | 157 g (5.54 oz) | |
| Build | Back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame | |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| - Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) - IP68 dust/water proof (up to 1.5m for 30 mins) |
| DISPLAY | Type | Dynamic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|---|
| Size | 6.1 inches, 93.2 cm2 (~88.3% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1440 x 3040 pixels, 19:9 ratio (~550 ppi density) | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 | |
| - HDR10+ - Always-on display |
| PLATFORM | OS | Android 9.0 (Pie); One UI |
|---|---|---|
| Chipset | Exynos 9820 Octa (8 nm) - EMEA Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) - USA/LATAM, China |
|
| CPU | Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.31 GHz Cortex-A75 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) - EMEA Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.41 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) - USA/LATAM, China |
|
| GPU | Mali-G76 MP12 - EMEA Adreno 640 - USA/LATAM, China |
| MEMORY | Card slot | microSD, up to 512 GB (uses SIM 2 slot) - dual SIM model only |
|---|---|---|
| Internal | 512 GB, 8 GB RAM |
| MAIN CAMERA | Triple | 12 MP, f/1.5-2.4, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, AF, OIS, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.0µm |
|---|---|---|
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama | |
| Video | 2160p@60fps, 1080p@240fps, 720p@960fps, HDR, dual-video rec. |
| SELFIE CAMERA | Single | 10 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1.22µm, Dual Pixel PDAF |
|---|---|---|
| Features | Dual video call, Auto-HDR | |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| SOUND | Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes | |
| - 32-bit/384kHz audio - Active noise cancellation with dedicated mic - Dolby Atmos/AKG sound |
| COMMS | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX | |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO | |
| NFC | Yes | |
| Radio | FM radio (USA & Canada only) | |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| FEATURES | Sensors | Fingerprint (under display), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
|---|---|---|
| - ANT+ - Bixby natural language commands and dictation - Samsung DeX (desktop experience support) |
| BATTERY | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery | |
|---|---|---|
| Charging | Fast battery charging 15W Fast wireless charging 15W Reverse wireless charging 9W |
| MISC | Colors | Prism White, Prism Blue, Prism Black |
|---|---|---|
| Price | About 770 EUR |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.89900 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |