Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Model ID | : Xperia Z |
Facility | |
| Facility | : With Calling |
Display Mobile | |
| Display Color | : 16 M |
| Resolution Type | : 1920 x 1080 Pixels |
| Display Type | : NA |
| Display Size | : 10.1 inches(25.65 cm) |
General Features | |
| SIM Size | : |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v4.1 (Jelly Bean) |
| Processor | : 1.5 GHz Snapdragon S4 Pro Quad Core |
Dimensions | |
| Size | : 266 x 172 x 6.9 mm |
| Weight | : 495 g |
Memory and Storage | |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| GPRS | : Yes |
| Edge | : Yes |
| 3G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : |
| Bluetooth | : v4, Supported Profiles(PAP 1.0, PMP, A2DP 1.2, HFP 1.6, GAP, HSP 1.1, HDP 1.1, AVRCP 1.0, OPP 1.1, MAP, HIDP) |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Camera | |
| Primary Camera Range | : 8 - 10.9 MP |
| Video Recording | : Yes , Full HD Recording at 1920 x 1080 |
| Zoom | : Digital Zoom - 16x |
| Camera Features | : Exmor R Sensor, Continue Burst Mode, Scene Recognition, Smile Detection, Face Detection, Touch Focus, Self-portrait, Smile Shutter, Auto Focus, Exposure Value, White Balance, Metering, Image Stabiliser, Object Tracking, Fast Capture, Sweep Panorama, Geo-t |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 6000 mAh |
| Talktime | : 1230 hrs (2G), 1270 hrs (3G) |
| Standby Time | : 9 hrs (Video), 110 hrs (Audio) |
Multimedia | |
| Music Player | : MP3, WAV, FLAC |
| Video Player | : Yes , Full HD Playback |
Other Phone Features | |
| Sensors | : Accelerometer, Gyroscope, Infrared Sensor, Ambient Light Sensor, Magnetometer, eCompass |
| Additional Features | : Google, NFC Support, Exchange ActiveSync, Google Sync, Facebook, Media Go, Google Play, Google Wallet, Micro SIM, Widgets, Time and Date Display, Multiple Language Support, Flight Mode, xLoud Technology, Audio and Video Streaming, Voice Input, S-Force Fro |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
What is in the Box | |
| Items in the Box | : Battery, Main Unit |
Key Features
Full HD Recording
1.5 GHz Quad Core Snapdragon S4 Pro Processor
FM Radio
Expandable Storage Capacity of 32 GB
2.2 MP Secondary Camera
Android v4.1 (Jelly Bean) OS
8.1 MP Primary Camera
Wi-Fi Enabled
Sony has always been at the forefront of product evolution in terms of design and technology. The Sony Xperia Z Tablet is a testament to just that. The seamless design and smooth flowing lines of the tablet will allow it stand out from its competition. Tablets have always been an important bridge between phones and full-fledged computers. These days however, the processing power available on these devices makes them as powerful as computers.
The Sony Xperia Z Tablet comes with a 10.1 inch Reality Display with Mobile BRAVIA® Engine 2 technology. This is a huge step forward for Sony as the upgraded BRAVIA Engine 2 allows for clearer, sharper images while saving on energy requirements. The WUXGA TFT Capacitive Touch Screen comes with an effective resolution of 1920 x 1200 p, allowing you to fully experience HD videos and Images. The device is very light at 495 g and measures in at just 6.9 mm in thickness. The single SIM GSM device supports 2G, 3G and EDGE along with other popular connectivity options via the SIM.
The 8 MP primary camera is capable of Full HD recording and comes with Exmor RS technology. It is capable of Fast Capture. The Secondary 2 MP camera is capable of Full HD video chats with Exmor R technology. The main camera comes with Superior Auto HDR as well. The Snapdragon S4 pro 1.5 GHz Quadcore A15 processor uses the next generation Krait Technology and is capable of delivering phenomenal performance. This is augmented by the 2 GB RAM present in the device. The device comes with a total of 32 GB memory, split up between a 16 GB eMMC and a 16 GB Memory Card. It can be enhanced to another 32 GB via micorSD cards. The 6000 mAh battery gives a solid stamina to the device, even on 3G modes.
The device comes with NFC, Screen Mirroring, MHL, IR Remote, Wi-Fi Direct and Bluetooth v4.0 connectivity. Sony brings back its characteristic xLOUD function with the Xperia along with VPT, Clear Audio and S-Force Front Surround 3D technology. Additional to all this, the Xperia Z Tablet also comes with a Free Leather Case worth 3000 Rupees. With the Bundled Sony Music App, you can download 1.5 million songs for free. The Sony Liv App allows you to watch KBC, Indian Idol and online TV Serials present in Sony and Sab TV channels.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.0 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |