Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Swipe |
Display Mobile | |
| Display Type | : Full HD, IPS |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Lollipop 5.1 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : 64 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Primary Camera Range | : 11 MP & More |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3050 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Battery, Data Cable, Adaptor, User Manual |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Product Information
| OS | Android |
| Item Weight | 82 g |
| Product Dimensions | 0.9 x 7 x 14 cm |
| Item model number | Elite Plus |
| Connectivity technologies | 4G + WiFi |
| GPS | GPS Enabled |
| Special features | 5 inch Full HD, IPS Display (1920 x 1080 Pixels), 2 GB RAM | 16 GB ROM | Expandable Upto 64 GB, 13MP Primary Camera with Flash | 8MP Front, 3050 mAh Li-Ion Battery, 1.5 GHz Octa Core Processor, Qualcomm Snapdragon 615 64-bit Processor, Android Lollipop v5.0.2, 4G Dual SIM (Dual Standby), Operating Frequency: GSM - 900, 1800; WCDMA - 2100; 4G LTE - Band 3, Band 40; CDMA, Sensors: Proximity Sensor, Light Sensor, 3D G-Sensor, Accelerometer, Magnetic Sensor, Freedom OS, SwipeBox (100 GB Cloud Storage), Swipe Beautify, Compaitable |
| Form factor | Touch, Smartphone |
| Weight | 80 Grams |
| Colour | Midnight-Blue |
| Battery Power Rating | 3050 milliamp_hours |
| Whats in the box | Handset, Battery, User Manual, Warranty Card, Power Adapter, USB Cable |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.6999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |