Product Sold Out
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Intex |
Display Mobile | |
| Display Type | : QHD |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| Internet Connectivity | : Yes |
| Map Support | : Google Map |
| Radio | : Yes |
| Voice Call | : Yes |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Video Calling | : Yes |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro + Mini |
| Call Features | : Conference Call, Loudspeaker |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Lollipop 5.1 |
| Graphics | : Mali-400 |
| Processor | : 1.3 GHz Quad Core Processor |
Dimensions | |
| Dimensions | : 7.92(L)*0.81(D)*16.06(H) cm |
| Weight | : 180 g |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| Memory Card Slot type | : microSD |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : Upto 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| Supported Networks | : 2G,3G |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | : Chrome |
| GPRS | : Yes |
| Edge | : Yes |
| 3G | : Yes |
| 4G | : No |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
| GPS Support | : Google Maps |
| Bluetooth | : Yes |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Network Specification | |
| Network Type | : 3G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 10 MP |
| Primary Camera Range | : 8 - 10.9 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
| Video Recording | : Yes |
| Zoom | : Digital Zoom |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Battery Capacity (mAh) | : 2500 mAh |
Multimedia | |
| Audio Formats Supported | : MP3,MIDI |
| Video Formats Supported | : MP4, 3GP, |
| Music Player | : Yes |
| FM | : Yes |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Battery, Data Cable, Adaptor, User Manual, Warranty Card |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Swipe Konnect Star Plus smartphone was launched on 19th January 2017. The phone is a 5.5 inch QHD Smartphone and comes with a resolution of 960 pixels by 540 pixels. Swipe Konnect Star Plus is powered by 1.3 GHz Quad-Core processor and it comes with 1GB RAM. The phone packs 8GB of internal storage that can be expanded up to 32GB with a memory card. As far as the cameras are concerned, Konnect Star Plus packs a 10 megapixel rear camera on the rear and a 5 megapixel front camera. Konnect Star Plus runs Android v5.1 (Lollipop) and is powered by a 2500mAh battery. The phone weighs just 180 gms and is a dual SIM smartphone. The phone supports 3GP & MP4 video player formats; connectivity options include Wi-Fi and Bluetooth.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.5500 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |