Product Sold Out
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| Brand | Micromax |
| Model | MMX444L |
| Type | 3G Data Card |
| Colour | Black |
| Modem Network Type | GSM + WCDMA + LTE |
| SIM/UIM Type | 3G + 4G |
| Memory Slot | microSD |
| Memory Capacity | 32 GB |
| USB | 2.0 |
| Network Details | UMTS (3G): 1800 MHz, GSM (EDGE/GPRS): 1900 Quad-band MHz, 850 MHz, 900 MHz |
| Wi Fi Hotspot | No |
| HSDPA | 21.6 Mbps |
| HSUPA | 5.76Mbps |
| Voice Support | Yes |
| Antennae Type | Internal |
| Phone Book Support | Yes |
| SMS Support | Yes |
| Operating System | Windows: XP (SP3), Vista (SP2), 7, 8, Mac: 10.6, 10.7, 10.8, Ubuntu: 10.04, 12.04, 12.10 |
| Others | Soft Wi-Fi thgh. Mini USB wifi Adaptor (Like Electron) |
| Dimensions | 8.9 x 2.8 x 1.2 cm |
| Weight | 40 g |
| - | LTE-TDD: 3GPP Release 9, Category 3: Upto 68 Mbps DL and 17.8 Mbps UL at 20 MHz, LTE-FDD: 3GPP Release 9, Category 3: Upto 100 Mbps DL and 50 Mbps UL at 20 MHz, LTE-TDD: B40 (2300 MHz), FDD B3 (1800 MHz), Phonebook Feature: 3000 Contacts |
| - |
|
| - | 1 Year Manufacturer Warranty |
Key Feature | |
| Brand | : Micromax |
Datacard Specifications | |
| WiFi Enabled | : No |
| Network Type | : 2G/3G/4G |
Memory Support | |
| Memory Card Support Slot | : Micro SD |
| Memory Capacity | : 32 GB |
Warranty | |
| Warranty Type | : Manufacturer |
| Warranty Service Type | : Carry in |
| Warranty Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.2999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |