Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹17,205 |
|
₹16,005 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreFacility | |
| Facility | : Without Calling |
Display Mobile | |
| Other Display Features | : IPS Display |
| Display Type | : LCD |
| Display Size | : 7.9 inches(20.07 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : No Sim |
| Form | : Bar |
| Additional Features | : MS Office Documents, Adobe Acrobat |
Platform Details | |
| Operating System | : iOS |
| OS Name | : iOS 6.0 |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : No |
| Wifi | : Yes |
| Bluetooth | : Yes, v4 |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Front Facing Camera | : 1.2 MP |
| Video Recording | : Yes , Full HD Recording at 1080 x 1920 (30 fps) |
| Camera Features | : Face Detection, Backside Illumination, Tap to Control Exposure for Video or Still Images, Photo and Video Geotagging, FaceTime HD Camera: 720p HD Video, FaceTime Video Calling Over Wi-Fi, iSight Camera: Auto Focus, Five Element Lens, Hybrid IR Filter, F/2 |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 16 mAh |
Other Phone Features | |
| Sensors | : Three-axis Gyro, Accelerometer, Ambient Light Sensor, Digital Compass |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Device Warranty | : 1 Year |
What is in the Box | |
| Items in the Box | : Main Unit |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.0 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | - |