Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹84,900 |
|
₹84,700 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreIt is fun to use, it is powerful and it looks incredible, meet the Apple MacBook Air. This Sleek and Lightweight laptop is powered by Intel Core i5 5th Gen processor with 8 GB DDR3 RAM and 128 GB of SSD capacity to make multitasking smooth and easy. It is designed with a Backlit Keyboard and its Multi-Touch Trackpad will be an absolute pleasure to use. The speed and smooth performance of this MacBook Air is certain to impress. It is powered by Intel Core i5 5th Gen processor and it has a clock speed of around 1.8 GHz with Turbo Boost of up to 2.9 GHz to deliver highly efficient and exceptional performance. Moreover, with its Intel Integrated HD 6000 graphics processor, you can truly enjoy graphic-intensive tasks and play your favorite graphic-rich games.
Key Feature | |
| Brand | : Apple |
Processor | |
| Processor | : Intel |
| Processor Generation | : 5th Generation |
| Processor Brand | : Intel |
Memory | |
| System Memory | : 8 GB |
Storage Capacity | |
| HDD Capacity | : 128 GB |
| SDD Capacity | : 128 GB |
Display | |
| Screen Size | : 13.3 inches(33.78 cm) |
| Laptop Type | : Laptop |
Platform | |
| Operating System | : Mac OS |
Graphic | |
| Graphic Memory | : None |
Machine Dimensions | |
| Weight | : 1.35 kg |
| Color | : Silver |
Laptops Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.84900 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Disclaimer | Buyers are advised to check BIS Standard Mark (ISI Mark) on the products wherein such certification is mandatory. For more information please check the list of products under compulsory certification by the Bureau of Indian Standards at https://www.bis.gov.in/product-certification/products-under-compulsory-certification/scheme-i-mark-scheme/ |