Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹21,400 |
|
₹20,200 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know Moreinspiring innovation persistent perfectioin,notebook pc model- x200m, id+color 1b-black,lcd 11.6 hd slim,cpu-intel n3540/bga,
hdd-500g 5400r5r sata odd-wo odd
Key Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
Processor | |
| Processor | : Intel Atom |
| Chipset | : intel |
| Processor Generation | : NA |
| Processor Brand | : Intel |
Memory | |
| Expandable Memory | : Upto 4 GB |
| Memory Slots | : 2 (unused slots - 1) |
| System Memory | : 2 GB |
| System Memory Type | : DDR3 |
Storage Capacity | |
| HDD Capacity | : 2 TB |
| SDD Capacity | : No SSD |
Optical Disk Drive | |
| Optical Drive | : DVD RW Drive |
Display | |
| HD | : Yes |
| Screen Type | : HD, LED Display |
| Laptop Type | : Laptop |
Platform | |
| Operating System | : Windows 8.1 |
| OS Architecture | : 64-bit |
Graphic | |
| Graphic Memory | : Integrated |
| Dedicated Graphics Memory Type | : Intel HD Graphics |
| Graphic Processor Brand | : Intel |
Storage | |
| Hardware Interface | : 500 GB*4 (Serial ATA, 5400 rpm) |
| Storage Capacity Range | : 2.1 TB and More |
| RPM | : 5400 |
Input | |
| Web Camera | : 1.0 Megapixel HD Webcam |
| Pointer Device | : Multi Gesture touchpad |
Ports/Slots | |
| HDMI Port | : Yes |
| Mic In | : 1 microphone-in |
| Other Ports | : 3 x USB 3.0 |
| RJ45 LAN | : Yes |
| VGA Port | : 1 VGA |
Machine Dimensions | |
| Weight | : 1.25 Kg |
| Color | : Black texture finish |
| Dimension | : 30.3 x 20.0 x 2.12 cm (WxDxH) |
Communication | |
| NFC | : No |
| Wireless WAN | : Yes |
| Ethernet | : 10/100 |
| Wireless LAN | : 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth | : v4.0 |
Security | |
| Lock Port | : No |
Audio | |
| Built-in Microphone | : Yes |
| Audio Chips | : Intel HD Audio |
| Internal Mic | : Yes |
| Speakers | : Yes |
Laptops Warranty | |
| Covered in Warranty | : 1 year |
| Not Covered in Warranty | : accidental warranty |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.21499 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |