Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹22,999 |
|
₹22,799 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Asus |
Display Mobile | |
| Display Type | : Full HD |
| Display Size | : 5.2 Inches(13.21 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro + Nano |
| Handset Color | : Gold |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v6 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 3 GB |
Internet & Connectivity | |
| Edge | : Yes |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 16 MP |
| Primary Camera Range | : 11 MP & More |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Battery Capacity (mAh) | : 2650 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Charger, User Manual |
Asus Zenfone 3 (3 GB, 32 GB, Black)
The second SIM slot of this dual SIM phone accepts either a nano SIM card or a microSD Memory Card. If you are using 2 SIM cards, you will not be able to expand the phone's memory using a microSD Memory Card
The ASUS Zenfone 3 combines elegance and style with the brilliance of technology for a smartphone that helps you make the most of all your entertainment-based needs. One of the many highlights when it comes to this smartphone is its impressive 16-MP camera that you can use to foster your knack for photography. Superior audio technology and a powerful processor are among other superlative features.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.22999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |