Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹21,990 |
|
₹20,790 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreWelcome the all-new AVITA ULTIMUS - first in its series SATUS. AVITA ULTIMUS is a versatile, on-the-go laptop built to provide the best computing experience for today's professionals and millennials alike. The impressive design and contemporary look of this device make it an instant head-turner. Offering an impressive 14" full HD, anti-glare display with seamless connectivity, one can choose AVITA ULTIMUS from an array of 6 colours including Champagne Gold, Shamrock Green, Sugar Red, Matt Black, Cloud Silver, and Space Grey. Not only does it elevate portability as it's thin and light to carry but this laptop also takes typing comfort to higher levels with an ergonomic keyboard.
Key Feature | |
| Lifestyle | : Processing & Multitasking |
| Brand | : Avita |
Processor | |
| Processor | : Intel |
| Variant | : 4020 |
| Processor Generation | : NA |
| Processor Brand | : Intel |
Memory | |
| Expandable Memory | : Up to 8 GB |
| System Memory | : 4 GB |
Storage Capacity | |
| HDD Capacity | : No HDD |
| SDD Capacity | : 128 GB |
Display | |
| Resolution | : 1920 x 1080 Pixel |
| Screen Size | : 14.1 inches(35.81 cm) |
| Screen Type | : Full HD |
| Laptop Type | : Laptop |
Platform | |
| Operating System | : Windows 11 Home |
| OS Architecture | : 64 bit |
Graphic | |
| Graphic Memory | : Integrated |
Input | |
| Web Camera | : 2.0 Megapixel |
Power | |
| Battery Backup | : Up to 8 hours |
Ports/Slots | |
| HDMI Port | : Yes (Micro HDMI) |
| Mic In | : INTERNAL MIC |
| USB Port | : 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0 |
Machine Dimensions | |
| Weight | : 1.3 kg |
| Color | : Black |
| Dimension | : 332 x 231 x 27.1 - 33 mm |
Communication | |
| Bluetooth | : v4.0 HS |
Laptops Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.29990 |
| Common or Generic Name | ULTIMUS SATUS S111 - Intel Celeron N4020 |
| Net Contents / Net Quantity | 10 |
| Manufacturer's Name and Address | SHenZhen WeiHejia Electronics Technology Co. Ltd |
| Packer's Name and Address | SHenZhen WeiHejia Electronics Technology Co. Ltd |
| Marketer's name and Address | Bathla Teletech Pvt Ltd Costumer Support- contactavitanow@gmail.com, 9871822775 |
| Importer's Name and Address | Bathla Teletech Pvt Ltd |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |