Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Blackberry |
Display Mobile | |
| Display Color | : 65 K |
| Other Display Features | : Light Sensitive Screen |
| Resolution Type | : QVGA, 320 x 240 Pixels |
| Display Type | : TFT |
| Display Size | : 2.5 inches(6.35 cm) |
General Features | |
| Business Features | : Document Viewer, Pushmail |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : |
| Keypad | : Qwerty |
| Call Features | : Conference Call, Speed Dialing, Loudspeaker, Call Timer, Call Divert |
Platform Details | |
| Operating Frequency | : GSM - 850, 900, 1800, 1900 |
| Operating System | : Brew |
| OS Name | : BlackBerry OS 5.0 |
| Processor | : 512 MHz |
Dimensions | |
| Size | : 60 x 109 x 13.9 mm |
| Weight | : 105 g |
Memory and Storage | |
| RAM | : 256 MB |
| Expandable Storage | : 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| Internet Features | |
| GPRS | : Yes, Class 10, 48 kbps |
| Edge | : Yes, Class 10, 236.8 kbps |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : |
| Tethering | : USB |
| GPS Support | : No with BlackBerry Maps |
| Bluetooth | : Yes, v2, Supported Profiles (HSP, HFP, SSP, A2DP, PBAP, SPP, AVRCP, DUN) |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 2 MP |
| Primary Camera Range | : 2 MP & Below |
| Video Recording | : Yes |
| Zoom | : Digital Zoom - 5x |
| Camera Features | : Fixed Focus |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 1450 mAh |
| Talktime | : 4 hrs (2G) |
| Standby Time | : 408 hrs (2G) |
Multimedia | |
| Music Player | : Yes, Supports MP3, WAV, MIDI, eAAC+ |
| Video Player | : Yes, Supports MPEG-4, H.263, H.264, WMV9 |
| Ringtone Format | : MP3, MIDI, 32 Polyphonic |
Other Phone Features | |
| Call Memory | : Yes |
| SMS Memory | : Yes |
| Additional Features | : Optical Trackpad, Password Protection with Keyboard Lock, Sleep Mode, AES or Triple DES Encryption with BlackBerry Enterprise Server, Vibrate Mode, Organizer, MMS Enabled, Dedicated Keys, LED Indicator, User-Selectable Font Size, FIPS Validations, To View |
| Important Apps | : Facebook, Twitter, BlackBerry App World, BlackBerry Messenger, Vlingo, Foursquare, MySpace, Instant Messaging |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.0 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |