Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreInclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹10,009 |
|
₹8,829 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Refurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Blackberry |
Display Mobile | |
| Display Type | : AMOLED |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Single Sim |
| Form | : Feature Phone |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Marshmallow 6.0 |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 3G |
| No. of Cores | : Quad Core |
| No. of SIM | : Single SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 4 GB |
| Expandable Storage | : Upto 16GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 21 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |
BLACKBERRY DTEK 60 SMARTPHONE BLACK REFURBISHED
NETWORK Technology
GSM / HSPA / LTE
LAUNCH Announced 2016, October. Released 2016, October
Status Discontinued
BODY Dimensions 153.9 x 75.4 x 7 mm (6.06 x 2.97 x 0.28 in)
Weight 165 g (5.82 oz)
SIM Nano-SIM
DISPLAY Type AMOLED
Size 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio)
Resolution 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density)
Protection Scratch-resistant glass, oleophobic coating
PLATFORM OS Android 6.0 (Marshmallow)
Chipset Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm)
CPU Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo)
GPU Adreno 530
MEMORY Card slot microSDXC (dedicated slot)
Internal 32GB 4GB RAM
MAIN CAMERA Single 21 MP, f/2.0, PDAF
Features Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama
Video 4K@30fps, 720p@120fps
SELFIE CAMERA Single 8 MP, f/2.2
Video 1080p@30fps
SOUND Loudspeaker Yes, with stereo speakers
3.5mm jack Yes
COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot
Bluetooth 4.2, A2DP, LE, EDR
GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS
NFC Yes
Radio No
USB USB Type-C 2.0, USB On-The-Go
FEATURES Sensors Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass
BATTERY Type Li-Ion 3000 mAh, non-removable
Charging Fast charging 18W
Quick Charge 3.0
Stand-by Up to 336 h (3G)
Talk time Up to 26 h (3G)
Music play Up to 88 h
MISC Colors Black
Models BBA100-2, BBA100-1
customer care number : +919820168070 (between 1 pm to 7 pm only )
1 year seller warranty
Free Pick up & Drop for any handset related issues.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.18999 |
| Common or Generic Name | DTEK 60 |
| Net Contents / Net Quantity | HANDSET , CHARGER AND USB CABLE,HEADSET |
| Manufacturer's Name and Address | RESARCH IN MOTION, INC CANADA |
| Packer's Name and Address | 247, Taj Manzil Ground floor, opp cafe Samundar, Nagpada. Mumbai 400008 |
| Marketer's name and Address | 247, Taj Manzil Ground floor, opp cafe Samundar, Nagpada. Mumbai 400008 |
| Importer's Name and Address | 247, Taj Manzil Ground floor, opp cafe Samundar, Nagpada. Mumbai 400008 |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | Canada |
| Disclaimer | Buyers are advised to check BIS Standard Mark (ISI Mark) on the products wherein such certification is mandatory. For more information please check the list of products under compulsory certification by the Bureau of Indian Standards at https://www.bis.gov.in/product-certification/products-under-compulsory-certification/scheme-i-mark-scheme/ |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |