Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Blackberry |
| Model ID | : Q10 |
Display Mobile | |
| Other Display Features | : Multi-touch |
| Display Type | : Super AMOLED |
| Display Size | : 4.2 inches(10.60 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Single Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro |
| Keypad | : Qwerty |
Platform Details | |
| Operating System | : Brew |
| OS Name | : BlackBerry OS 10 |
Memory and Storage | |
| Memory Card Slot type | : MicroSD |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Primary Camera Range | : 8 - 10.9 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
| Video Recording | : Yes, 1080 x 1920 |
| Zoom | : Digital Zoom - 5x |
| Camera Features | : Primary Camera: Auto Focus, Sub Flush Camera Lens, Time Shift Mode Secondary Camera: 720p Video Recording, Digital Zoom - 3x |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Battery Capacity (mAh) | : 1800 mAh |
| Talktime | : 13 hrs (3G) |
| Standby Time | : 355 hrs (3G) |
Multimedia | |
| Music Player | : Yes, Supports MP3 |
| Video Player | : Yes, Full HD |
Other Phone Features | |
| Call Memory | : Yes |
| SMS Memory | : Yes |
| Sensors | : Ambient Light Sensor, Gyroscope, Accelerometer, Magnetometer, Proximity Sensor |
| Additional Features | : NFC Support, Micro HDMI, Calendar, BlackBerry Security, Active Frames, Games, Wide QWERTY, 3G Mobile Hotspot, BBM Video with Screen Share, Voice Input |
| Important Apps | : BlackBerry World, BlackBerry Balance, BlackBerry Hub, BlackBerry Remember |
Mobile & Tablets Seller Warranty Details | |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
| Device Warranty Seller | : 1 Year |
| Warranty Available Seller | : Seller Warranty |
| Warranty Type | : Repair Only |
1 YEAR SELLER WARRANTY
NOTE: IMPORTED PRODUCT, NOT UNDER MANUFACTURER WARRANTY
Key Features
Single SIM, GSM
BlackBerry 10
1.5 GHz, Dual Core Processor
3.1 Inches Super AMOLED Display
8MP Primary, 2MP Front Camera
Expandable Memory upto 32 GB
NOTE: AS ITS A IMPORTED PRODUCT, CHARGER MAY BE IN FOREIGN PIN TYPE
Terms & Conditions For Warranty:
1) Goods Once Sold cannot be Returned/ Exchanged.
2) If the Product has any Manufacturing Defect it must be returned back within 7 days of product delivered in Original Packing without using.
3) For Seller warranty, Product has to be sent back to the seller during warranty period at the cost of the buyer.
4) During Warranty, Warranty will be Void under the following Terms and Conditions -
a) If the Product or accessories undergoes any physical, Liquid or Electrical damage
b) If the product is opened by a third party service center.
c) If the product is rooted/Unofficial software is installed
5) For any Software minor issues no replacement will be provided. Hanging and Heatng issue depends upon usage and hence no refund or replacement will be provided.
6) For any Hardware issue. the problem will be rectified and in case unable to rectify only then replacement will be offered.
7) Loss of Invoice / Warranty statement will also terminate warranty, So kindly Keep a copy of it.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.33990 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |