Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreSpecial Feature
Easy to install, operate, maintain & service.
The intelligent memory time delay function between shut down & restart to safeguard your equipments.
Hi-Low voltage cut off to protect dangerously Hi and Low Voltage in mains supply to equipment.
The corrector generates least heat & is extremely efficient.
Fully digital IC controlled circuit for correct switching and optimum voltage output selection.
Minimum electricity consumption on no load condition saves on electricity bills.
Hi-tech digital meter to display voltage, Amps & over load.
Key Feature | |
| Model ID | : Blueland 1.5Ton 4KVA |
| Part Number | : Digital |
Details Of Stabilizers | |
| Type | : Voltage Stabilizer |
| Generator Compatibility | : Yes |
| Mount Type | : Wall, Floor |
| Output Voltage Correction | : 195V - 245V |
| Under Volt Protection | : Yes |
| Over Volt Protection | : Yes |
| Overload Protection | : Yes |
| Min Input Power (V) | : 175V |
| Max Input Power (V) | : 290 V |
| Min Output Power (V) | : 200 V |
| Max Output Power (V) | : 240 V |
| Accuracy (%) | : 95% |
| Additional Features | : Compact Design, Metal Body |
Warranty Details | |
| Warranty Service Type | : , |
| Duration | : 5 Years |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.2950 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |