Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹4,799 |
|
₹4,233 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Model ID | : IS701C |
Facility | |
| Facility | : Without Calling |
Display Mobile | |
| Display Color | : 256 K |
| Other Display Features | : Multi Touch Capacitive, 16:9 Aspect Ratio |
| Display Type | : TFT |
| Display Size | : 7 inches(17.78 cm) |
General Features | |
| Business Features | : E-book Reader, Facebook, Twitter, Angry Birds, Skype, News, Browser, Youtube, PDF, Word, Excel, Power Point Reader, TXT, EPUB |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : |
| Handset Color | : Ceramic White |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Processor | : 1 GHz Cortex-A8 |
Memory and Storage | |
| RAM | : 512 MB |
| Expandable Storage | : Upto 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 0.3 MP |
| Primary Camera Range | : 2 MP & Below |
| Front Facing Camera | : NA |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2540 mAh |
Other Phone Features | |
| Sensors | : G-Sensor |
| Additional Features | : Connect and Enjoy HD Video on Your HDTV via HDMI, Video, Music, and Photo Formats, Automatic Orientation Detection, Games and Movies |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
What is in the Box | |
| Items in the Box | : Main Unit, Warranty Card |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.4999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | - |