Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹12,200 |
|
₹11,000 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Type | : Full HD |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Lollipop |
| Processor | : 1.5 GHz |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 64 GB |
| RAM | : 4 GB |
| Expandable Storage | : 64 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Primary Camera Range | : 11 MP & More |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2800 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Battery, Charger, User Manual |
Dual space technology with privacy protection 13MP primary camera with ISOCELL CMOS and 5MP front facing camera 5.5-inch (13.97 centimeters) FHD IPS capacitive touchscreen with 1920 x 1080 pixels resolution and 401 ppi pixel density Android v5.1 Lollipop operating system with MSM8952 TBC octa core processor, 4GB RAM, 64GB internal memory, expandable memory up to 64GB and dual SIM (nano+nano (hybrid)) dual-standby (4G+4G) 2800mAH lithium-ion battery providing talk-time of 13 hours and standby time of 150 hours 1 year manufacturer warranty for device and 6 months manufacturer warranty for in-box accessories including batteries from the date of purchase
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.15990 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |