Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹22,499 |
|
₹21,299 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Model ID | : Venue 5830 |
| Part Number | : DV8PA232iB |
Facility | |
| Facility | : Without Calling |
Display Mobile | |
| Other Display Features | : IPS Display |
| Resolution Type | : 1280 x 800 (WXGA) |
| Display Type | : Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 8 inches(20.32 cm) |
General Features | |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Windows |
| OS Name | : Windows 8 |
Dimensions | |
| Weight | : 395 g |
Memory and Storage | |
| RAM | : 2 GB |
Internet & Connectivity | |
| Internet Features | : Email, Adobe Flash 11 |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : |
| Bluetooth | : Yes, v4 |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Front Facing Camera | : 1.2 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 16 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Device Warranty | : 3 Years |
100% Genuine with 3 yrs warranty. We are Dell Authorized Partner in India.
Your ultimate productivity companion.
Take the full power of Windows 8.1 and Office Home & Student 2013 wherever you go with an 20.3cm (8) HD screen, a quad-core Intel® Atom™ processor, dual cameras and an optional keyboard.
With Windows 8.1 and Office & Home Student 2013
— for a smooth, versatile PC experience.
Big-picture productivity in a compact tablet.
Crystal-clear touch screen:
Witness impeccable detail on the 20.3cm (8) HD 800p display and navigate with a tap, slide, swipe or pinch on the multi-touch screen. Share HD thrills with wide viewing angles that allow multiple viewers to see HD content in stunning detail, simultaneously.
Front and rear cameras:
Take great photos and shoot video with the 1.2 MP front-facing lens or video chat with the 5 MP rear-facing camera.
Room to grow:
Easily expand your storage capacity with card-reader support for MicroSD, SDHC and SDXC.
Complete performance, in the palm of your hand
Compact yet powerful:
Whatever you’re creating, the Dell Venue 8 Pro helps you build it quickly with an ultrafast Intel® Atom™ processor Z3740 (up to 1.8GHz Quad-Core).
Windows mobility, productivity and collaboration:
Take the full functionality of Windows 8.1 with you wherever you go.
Windows 8 applications:
There’s an app for everything you do, from managing contacts and email to sharing photos, managing projects and staying connected. Your Dell Venue 8 Pro gives you quick access to everything in the Windows Store and easy access to the apps you already have on your Windows 8 PC.
All-day battery life:
Watch back-to-back movies or spend your day at the office without a cord with up to 9.9 hours of battery life2.
Seamless Connections
Dual-band WiFi:
Establish fast, reliable connections to WiFi hotspots around town, on campus or at home.
Bluetooth connectivity:
Simplify connections to a compatible mouse, external keyboard or other accessories with the speed and convenience of Bluetooth 4.0. Or sync up some compatible Bluetooth speakers for great sound without the wires.
Wireless display technology:
Stream HD videos, photos or presentations from your Dell Venue 8 Pro tablet to your compatible TV through Miracast wireless technology.3Miracast’s secure, direct connection eliminates the need to connect to a local WiFi signal.
Safe, secure coverage
Peace of mind: Dell’s optional Accidental Damage Service4ensures your tablet stays protected. Rest easy. We’ll repair or replace your device in case of accidents, like spills, drops, falls or electrical surges.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.26499 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | - |