Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹18,899 |
|
₹18,699 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| POWER AND OPERATING REQUIREMENTS | |
|---|---|
| Power consumption (standby) | 3.6 W |
| Power consumption (active) | 13 W |
| Power consumption (manual-off) | 0.3 W |
| Power requirements | 220 to 240 V, 50/60 Hz |
| GENERAL | |
|---|---|
| Functions | Print, Copy, Scan |
| Brand | Epson |
| Printing Output | Color |
| Type | Multi-function |
| Model Name | L360 |
| Printing Method | Inkjet |
| Additional Features |
Copy Mode: Standard Copy Mode, Copy Speed: 5 sec (Maximum Black Draft Text - Memo (A4)), 10 sec(Maximum Color Draft Text - Memo (A4)), Superb Savings and Page Yield, Superb Print Speed, Unsurpassed Print Quality, One Touch Scan and Copy, Space-saving Design, Scan Speed: Monochrome 300 dpi - 2.4 msec...View More
|
| DIMENSIONS AND WEIGHT | |
|---|---|
| Weight | 4.4 kg |
| Height | 145 mm |
| Width | 482 mm |
| Depth | 300 mm |
| SCAN | |
|---|---|
| Bit depth Mono | 16-bit, 1-bit |
| Bit depth Colour | 48-bit, 24-bit |
| Optical scanning resolution | 600 dpi |
| Scan Type | Flatbed |
| Scan Method | Contact Image Sensor (CIS) |
| COMPATIBLE INKS/TONERS | |
|---|---|
| Compatible Colour Cartridge | T6642 (Cyan), T6643 (Magenta), T6644 (Yellow) |
| Compatible Black cartridge | T6641 (Black) |
| SALES PACKAGE | |
|---|---|
| In The Box | Cable, Guide Book, Printer |
| PAPER HANDLING | |
|---|---|
| Output tray capacity | 30 sheets |
| Input tray type | Standard Cassette |
| Input tray capacity | 100 sheets |
| Media types supported | Paper, Envelopes |
| Media size supported | A4, A5, A6, B5, DL, C6 |
| WARRANTY | |
|---|---|
| 1 Year Epson India Warranty and Free Transit Insurance. |
| SYSTEM REQUIREMENTS | |
|---|---|
| Operating System | Windows: XP, XP Professional x64 Edition, Vista, 7, Mac OS X: 10.5.8, 10.6.x, 10.7.x |
| CONNECTIVITY | |
|---|---|
| USB support | USB 2.0 |
| Duplex Print | Manual |
| Print Speed Mono | 33 |
| Print Speed Color | 15 |
| Print speed Photo (10 x 15) | 69 sec |
| Max Print Resolution (Mono) | 5760 x 1440 dpi |
Key Feature | |
| Brand | : Epson |
General Details | |
| Output Type | : Colour |
| Method | : Inkjet |
| Type | : Multi Function |
| Functions | : Print, Print, Copy, & Scan |
Connectivity | |
| Wireless | : No |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.18999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |