Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹8,999 |
|
₹8,820 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Gionee |
Display Mobile | |
| Display Type | : HD |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : Gold |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Marshmallow 6.0 |
Dimensions | |
| Dimensions | : 125 x 196.5 x 14.5 |
| Size | : 125 x 196.5 x 14.5 mm |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 3 GB |
| Expandable Storage | : upto 128 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3100 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic, Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger, Data Cable, User Manual |
| Screen size (inches) | 5.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1080 pixels |
| Processor | 2.2GHz octa-core |
| Processor make | MediaTek MT6595 |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 128 |
| Rear camera | 13-megapixel |
| Rear Flash | Yes |
| Front camera | 5-megapixel |
| Operating System | Android 6.0 |
| Skin | Amigo UI 3.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.8999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |