Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More
The stylish Godrej 8 Kg 5 Star Semi-Automatic Top Loading Washing Machine comes with a tri roto pulsator powered by 460 W PowerMax wash motor. The speed of 1440 RPM along with other features such as the toughened glass lid, soft shut and active soak ensures you get the ultimate washing experience.
# The Borderless Design adds to the aesthetics and beauty of the machine.
# The 460w PowerMax Wash Motor gives a thorough cleaning and makes it easy to wash heavy laundry as well as everyday clothes.
# 5 Star energy rating as per BEE 2020 norms optimize electricity consumption and give higher savings.
# The 1440 RPM Spin Motor facilitates better and faster drying.
# 100% rust-proof polypropylene body for greater durability.
# The machine's soft shut lid lifts and shuts gently, preventing any injury.
# The Tri-Roto Scrub pulsator couples 3 ridges and 3 mini-pulsators to generate turbulence and scrubbing.
# Toughened Glass Lid provides enhanced strength.
# Cartridge Lint filter collects lint, fluff, and particles even at low water levels so that the clothes come out clean and fresh after every wash.
Technical Details
| Brand | Godrej |
|---|---|
| Model | WSEDGE ULT 80 5.0 DB2M CSBK |
| Capacity | 8 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 0.1 Kilowatts |
| Noise Level Drying | 60 dB |
| Maximum Rotational Speed | 1400 RPM |
| Noise Level Washing | 60 dB |
| Noise Level Spinning | 60 dB |
| Noise Level | 50 dB |
| Installation Type | Free Standing |
| Form Factor | Top-Loading |
| Special Features | Cartridge lint filter, Tri-roto pulsator, Active Soak, Toughened Glass lid, 462 W PowerMax wash motor |
| Colour | Crystal Black |
| Control Console | Semi Automatic |
| Access Location | Top Load |
| Voltage | 230 Volts |
| Wattage | 460 Watts |
| Material | Stainless-Steel |
| Included Components | Washing Machine, User Manual and Warranty card |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Manufacturer | Godrej |
| Country of Origin | India |
Key Feature | |
| Brand | : Godrej |
Washing Machine Specification | |
| Function Type | : Semi Autometic |
| Loading Type | : Top |
Wash | |
| Wash Load (in Kg) | : 8 Kg |
| Wash Load Range | : 7.1 Kg - 8 Kg |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 2 Years |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.16990 |
| Common or Generic Name | Washing Machines |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | NA |
| Packer's Name and Address | NA |
| Marketer's name and Address | NA |
| Importer's Name and Address | NA |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Disclaimer | Buyers are advised to check BIS Standard Mark (ISI Mark) on the products wherein such certification is mandatory. For more information please check the list of products under compulsory certification by the Bureau of Indian Standards at https://www.bis.gov.in/product-certification/products-under-compulsory-certification/scheme-i-mark-scheme/ |