Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹999 |
|
₹882 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| General | |
|---|---|
| Closure | Zip |
| Type | Travel Duffel Bag |
| Style Code | GP Red |
| Ideal For | Men, Women |
| Color Code | Red |
| Size | 22 inch / 57 cm |
| Dimensions | |
|---|---|
| External Depth | 280 mm |
| External Width | 580 mm |
| Weight | 450 g |
| External Height | 280 mm |
| Internal Width | 570 mm |
| Internal Depth | 270 mm |
| Internal Height | 270 mm |
| Body Features | |
|---|---|
| Number of Pockets | 2 |
| Pattern | Textured |
| Number of Compartments | 1 |
| Other Body Features | 1 Main Compartment, 2 Zipper Pockets on Sides, Dual Handle with Velcro Closure, 1 Detachable Adjustable Shoulder Strap, 4 Plastic Cleats |
Bags Specifications | |
| Color | : Red |
| Outer Material | : Fabric |
Additional Features Attribute | |
| Additional Features | : Water Resistant |
Wheel Specification | |
| Number of Wheels | : 2 Wheels |
Size Specification | |
| Size | : Medium (Between 60-69 cms) |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1499 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |