Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹26,499 |
|
₹25,299 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| Brand | HP |
| Series | 14q |
| Colour | Jet Black |
| Item Height | 20 Millimeters |
| Item Width | 23.4 Centimeters |
| Screen Size | 14 Inches |
| Maximum Display Resolution | 1366 x 768 (HD Ready) |
| Item Weight | 1.59 Kg |
| Product Dimensions | 33.5 x 23.4 x 2 cm |
| Batteries: | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | cs0009TU |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| RAM Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Technology | Mechanical Hard Drive |
| Audio Details | 1 |
| Speaker Description | Dual Speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel HD 620 |
| Connectivity Type | Wi-Fi, Bluetooth-V4.2 |
| Wireless Type | 802.11bgn |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Audio-out Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Number of Microphone Ports | 1 |
| Optical Drive Type | None |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Free DOS 2.0 |
| Average Battery Life (in hours) | 7 Hours |
| Lithium Battery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Lithium battery Weight | 0.85 Grams |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop, Battery and AC Adapter |
Key Feature | |
| Brand | : HP |
Processor | |
| Processor | : Core i3 |
| Speed | : 2.30 GHz |
| Processor Generation | : 7th Generation |
| Processor Brand | : Intel |
Memory | |
| System Memory | : 4 GB |
| System Memory Type | : DDR3 |
Storage Capacity | |
| HDD Capacity | : 1 TB |
| SDD Capacity | : No SSD |
Optical Disk Drive | |
| Optical Drive | : DVD Drive |
Display | |
| Resolution | : 1366 x 768 Pixel |
| Screen Size | : 14 inches(35.56 cm) |
| Screen Type | : Full HD |
| Laptop Type | : Laptop |
Platform | |
| Operating System | : DOS |
Graphic | |
| Graphic Memory | : Integrated |
| Graphic Processor Brand | : Intel |
Input | |
| Pointer Device | : Multi Gesture Touchpad |
| Web Camera | : 0.3 Megapixel HD Webcam |
Power | |
| Battery Cell | : 4 Cells |
Ports/Slots | |
| HDMI Port | : Yes |
| Mic In | : 1 microphone-in |
| Multi Card Slot | : 2-in-1 Card Reader |
Machine Dimensions | |
| Weight | : 1.59 kg |
Communication | |
| Bluetooth | : v4.0 HS |
| Wireless LAN | : 802.11 b/g/n Wi-Fi |
Security | |
| Lock Port | : No |
Audio | |
| Speakers | : 2 x Beats Audio Internal speakers |
Laptops Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
| Warranty Summary | : onsite warranty |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.27899 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |