Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹27,999 |
|
₹26,799 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreIntel Core i3-5Th gen / 4GB RAM/1TB/15.6" Screen/Bluetooth/Wifi/DOS
About this laptop,
It offers the latest specs in this Price range
You get 4GB of 1600 MHz Ram which is rare in this category and normally found in Rs 50000+ laptops.
You get 1 TB HDD, which is ample storage.
It comes in a premium colour and has nice finish, compared to the Boring Black and Slate colors from Dell and Lenovo.
Its also got the latest intel HD 5500 Graphics with 128 Mb Dedicated VRAM. Most laptops with intel graphics lack dedicated memory and make do with sharing the RAM. Its also the same INTEL GPU which you find inside a Rs 60000 Macbook air. Dell and Lenovo only offer Intel HD 5000 in their comparative laptops.
Key Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
Processor | |
| Processor | : Core i3 |
| Speed | : 2 GHz |
| Processor Generation | : 5th Generation |
| Processor Brand | : Intel |
Memory | |
| System Memory | : 4 GB |
Model | |
| Model Name/Number | : 15-Ac122Tu |
Storage Capacity | |
| HDD Capacity | : 1 TB |
| SDD Capacity | : No SSD |
Optical Disk Drive | |
| Optical Drive | : DVD RW Drive |
Display | |
| Screen Size | : 15.6 inches(39.62 cm) |
| Laptop Type | : Laptop |
Platform | |
| Operating System | : DOS |
Graphic | |
| Graphic Memory | : None |
| Graphic Processor Brand | : Intel |
Storage | |
| Storage Capacity Range | : 501 GB -1 TB |
| RPM | : 5400 |
Input | |
| Pointer Device | : Multi Gesture touchpad |
Communication | |
| Wireless LAN | : 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth | : v4.0 |
Security | |
| Lock Port | : No |
Audio | |
| Internal Mic | : Yes |
| Speakers | : Yes |
Laptops Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.33087 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |