Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹1,549 |
|
₹1,519 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| Spacification |
| Description |
| ICE FIRE has Launched FIRST TIME IN INDIA, ENERGY EFFICIENT rang of VOLTAGE STABILIZERS based on SAVE POWER Technology, and have many Unique |
| Features which enable them to give High Performance,Better Reliability and SAVE Electricity. |
| Model - IF4170+ |
| Used For - Up to 1.5 Ton Capacity |
| Input Power Range - 170V-270V +-5% |
| LED Display - Yes |
| Digital Display - No |
| Wall Mounted - Yes |
| Under Voltage Protection - Yes |
| Over Voltage Protection - Yes |
| Color - Gray |
| Warranty - 2 Year Manufacture warrenty |
| SALIENT FEATURES |
| * Intelligent Time Delay System. |
| * Wall Mounting Cabinet Design. |
| * Low & High Voltage Cut-Off Protection. |
| * Silver Caked Relay. |
| * Compatible with Regular & Inverter Acs. |
| * Silicon Based Transistors. |
| Intelligent Time Delay System - Protects the compressor in the air conditioners from adverse effects of frequent power failure and erratic voltage fluctuation by providing proper |
| balancing time;thus ensuring longer life of the air conditioners. |
| Low & High Voltage Cut-off Protection - Isolates the air conditioner from potentially hazardous voltagges that can permanently damage the device. |
| Latest IC Technology - The on-board high speed micro-controller continuously monitors the input voltage and acts instantly during fluctuating input voltages and stabilizes the out put |
| voltage by controlling regulating section while on load Wall Mounting Cabinet Design-Elegant and easy to install. |
Key Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
| Brand | : Icefire |
Details Of Stabilizers | |
| Color | : Grey |
| Ideal For | : Air Conditioner |
| Type | : Voltage Stabilizer |
| Mount Type | : Wall, Floor |
| Output Voltage Correction | : 170V-270V |
| Min Input Power (V) | : 170 V |
| Min Output Power (V) | : 200 V |
| Max Output Power (V) | : 240 V |
| Accuracy (%) | : 95% |
| Min Frequency (Hz) | : 50 Hz |
| Additional Features | : Auto Restart, Time Delay, Variety of Colours |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 2 Years |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.2520 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |