Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹4,850 |
|
₹4,278 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Type | : FWVGA |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v7.0 Nougat |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : Upto 32GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2400 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Warranty Card |
Intex Aqua Lions 2 Specifications Size & Dimensions 14.38cm(HEIGHT) 7.20cm(WIDTH) Physical Specifications 0.98cm(THICKNESS) 158.3 g (WEIGHT) Display Display Size: 12.75 cm(5 inch) Display Type:FWVGA Display Colors: 16.7M Resolution: 854 x 480 Touch: Single+Gesture PPI: 196 Back Cover Finish: Painted Technology Technology: 2G/3G/4G Android 7.0 2G bands: GSM:900/1800Mhz 3G bands: WCDMA:900/2100 4G bands:FDD(B3/5)(1800/850) TDD(B40)(2300) FDD-LTE/WCDMA/GPRS/EDGE/GSM/HSPA/HSPA+ Back Cover Finish:painting Cortex Type:Cortex-A7 Processor(core+bit): Quad-core 32bits Chipset: SC9832 GPU: Mali 400 MHz SIM Slot Type: Mini-SIM & Micro-SIM Both sim slot supports (4G/3G + 2G) At a time one SIM will be latch on to 4G/3G network Storage 1 GB RAM 8 GB ROM* RAM Type(DDR): LPDDR3 Expandable:32 GB * (Includes memory used for OS & apps) Camera Rear(MP): 5 MP with Flash Front(MP): 5 MP Aperture: Front 2.4 & real 2.0 Auto focus : Rear Camera supports AF Video Recording / Front: Yes Video Recording / Back: Yes Video Playback (FPS): 30FPS Camera Features: Face Detection, HDR, Panaroma Battery Capacity: 2400mAh Battery Type: Li-ion Connectivity WLAN Bluetooth GPS/AGPS FM Radio 3.5mm Jack USB Entertainment Alert types: Tunes & Vibrate Video Player Format:MP4/AVI/3GP/RMVB/MPEG/MOV/MKV Audio Player Format: WAV/MP3/MP2/AAC/OGG/MIDI/APE/FLAC Loudspeaker Sensors and Features G-Sensor, P/L-sensor VAS Apps Gaana, QR Code, Xender, Prime Video Miscellaneous Head SAR: 0.673 W/kg in 1g Body SAR: 0.832 W/kg in 1g RoHS Compliant : Yes In The Box Handset Charging Adapter Data Cable Battery Screen Guard Protection Cover
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.4850 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |