Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹7,500 |
|
₹6,615 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreFacility | |
| Facility | : With Calling |
Display Mobile | |
| Display Size | : 7 inches(17.78 cm) |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v4.0 (Ice Cream Sandwich) |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 0.3 MP |
| Primary Camera Range | : 2 MP & Below |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Device Warranty | : 1 Year |
Intex I-Buddy 7.0 Tablet
| Specifications of Intex I-Buddy 7.0 Tablet | |
| Processor: | 1 GHz Boxchip A13 |
| Graphics: | Mali 400 |
| Platform | |
| Operating System: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Memory | |
| RAM: | 512 MB DDR3 |
| Storage | |
| Internal Storage: | 4 GB |
| Expandable Storage Capacity: | Upto 32 GB |
| Memory Card Slot type: | MicroSD |
| Display | |
| Display Type: | 7 inch Capacitive Touchscreen with 800 x 480 pixels |
| Other Display Features: | Five Point Touch Screen |
| Camera | |
| Primary Camera: | 0.3 megapixels |
| Business Features | |
| Mail Features: | |
| Document Support: | Document Viewer |
| Other Business features: | Ansi, Unicode TXT, Pdf, ePub, html, Word, Excel |
| Battery | |
| Battery Type: | 2350 mAh Lithium - Polymer |
| Internet Connectivity | |
| Wi-Fi: | Yes, IEEE 802.11 b/g/n |
| 3G: | Yes (Supported via External 3G Data Card) |
| Multimedia | |
| Video Playback: | Yes |
| Video Formats Supported: | 3GP, AVI, MKV, MP4, WMV, VOB, RMVB, RM, MOV, FLV |
| Audio Formats Supported: | FLAC, WMA, AAC, WAV, MP3, AMR, APE, OGG |
| Connectivity | |
| Other Connectivity Features: | Compatible with INTEX 3.5G dongle, Airtel (E1731(E173Bu-1)), Reliance(MF190), Idea (E1732 (E173Du-1)) and TATA Photon Plus (EC156 and EC1261). |
| USB: | Yes, Micro USB |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 193 x 121 x 9 mm |
| Weight: | 316 g |
| Additional Features | 3G Compatible Devices: INTEX 3.5G Dongle, Airtel [E1731(E173Bu-1)], Reliance (MF190), TATA Photon Plus (EC156 and EC1261), Support Flash 11.1, Photo Format: JPEG, BMP, GIF, PNG, Games, Calculator, Calendar, Support Multi Languages, Flash Memory (Pendrive): Upto 16 GB, Compatable Computer System: Windows 2000 and Above |
| Sales pack | Tablet, USB Cable, Adaptor, Earphone, warranty card, User manual |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.0 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |